آموزش رفع صدای تسمه دینام

آموزش رفع صدای تسمه دینام

همان طور که بهتر می دانید، خودروها چه کار کرده باشند چه نو، ممکن است مشکلاتی داشته باشند. در واقع هر اتوموبیلی پس از از گذشت مدت زمانی با چالش های مختلفی رو به رو خواهد شد. یکی از اتفاقاتی که در ماشینی رخ می دهد, شنیدن صداهای عجیب غریب از موتور است. ایجاد صداهای عجیب و غریب از موتور، معمولا از تسمه دینام است. ما در این مطلب از پرشین یدک قصد داریم آموزش رفع صدای تسمه دینام را به شما عزیزان ارائه دهیم؛ بنابراین تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.
به طور معمول صدا غیر معمولی همانند صدای جیر جیر بیش تر صبح زود و یا زمانی که یک بخش برخی خودرو در حال کار کردن است، شنیده می شود. در بخش قبلی گفتیم که این صدا از تسمه دینام می باشد‌. البته در برخی اوقات نیز دلایل دیگری وجود دارد که از جمله آن ها می توان به مشکل در بلبرینگ دینام اشاره کرد. البته که برای تشخیص دقیق مشکل لازم است که به افراد متخصص در زمینه باتری و برق خودرو مراجعه کنید. صدای تسمه دینام معمولا خیلی زیاد نیست. اما در برخی اوقات ممکن است صدا تا حدی زیاد باشد که رانندگان را آزار دهد. در صورتی که صدا به صورت مداوم شنیده نشود نیز نباید بی تفاوت بود و بایستی برای رفع صدای تسمه دینام حتما اقدام کرد.

روش رفع صدای تسمه دینام

همان طور که گفته شد،. بهتر است در ابتدا برای تشخیص دقیق و درست مشکل به یک مکانیک و متخصص برق خودرو مراجعه کنید. این افراد می توانند در کم ترین زمان ممکن موتور اتومبیل شما را عیب یابی کنند. در ادامه برای رفع صدای تسمه تایم به شکل راهکارهایی را ارائه می دهیم.
آموزش رفع صدای تسمه دینام
در واقع اولین کاری که به ذهن اکثر خودرو داران می آید، آغشته کردن تسمه تایم به صابون است. اما این روش نمی توانند به به طور کلی و اساسی صدا را قطع کند. استفاده از صابون تنها می تواند برای مدت زمان کوتاهی موثر باشد. در واقع این راهکار همانند مسکنی برای بدن است که می تواند برای چند ساعت درد را تسکین دهد. صدای تسمه تایم معمولا به دلیل ایجاد می شود، این دلایل عبارتند از:
• شل شدن تسمه دینام
• خراب شدن تسمه دینام خودرو
در ادامه در خصوص هر یک از این موارد توضیحاتی را بیان خواهیم کرد.

شل شدن تسمه دینام

یکی از دلایل صدای تسمه دینام، شل بودن آن است. در صورتی که این قطعه در موتور به صورت مستحکمی قرار نگرفته باشد، زمانی که دینام تولید برق را در خودرو آغاز می کند، و یا هنگامی که دور موتور خیلی بالا است، تسمه متورم شده و نمی تواند به خوبی بچرخد. این موضوع می تواند موجب ایجاد صدا در تسمه تایم و موتور ماشین شود.
رفع صدای تسمه تایم دینام
برای رفع این صدا بایستی میزان کشش تسمه را مورد بررسی قرار داد. به طوری که اگر تسمه به وسیله دست تحت فشار قرار بگیرد، خیلی رو به پایین نرود. لازم به ذکر است که تسمه مربوط به دینام نباید بیش از حد نیز محکم باشد. به صورتی که با فشار است هیچ گونه تکانی نخورد‌.
جهت تنظیم کشش تسمه لازم است تا پیچ بالای آن را کمی شل کنید، و خود دینام را به سوی عقب حرکت دهید. سپس دوباره پیچ را سفت کنید. البته در برخی از اتوموبیل ها برای این کار به تسمه کش نیاز است. این ابزار مثل یک فنری قدرتمند عمل می کند. تسمه کش می داند تسمه را تا حد استانداری کشیده و موجب رفع صدای تسمه تایم شود.

خراب شدن تسمه دینام خودرو

از جمله عوامل دیگری که موجب ایجاد صدا در تسمه تایم خودرو می شود، معیوب شدن آن است.‌ در حقیقت مهم ترین دلیل چنین مشکلی در خودرو همین مورد است. زمانی که شما تسمه را مورد بررسی قرار داده و به آن دست می زنید، به هیچ وجه نباید از نظر فیزیکی تغییری در آن به وجود آمده باشد.
تسمه دینام نباید دچار سوختگی شده و یا ساییده شده باشد. در چنین مواقعی بهترین راه حل برای رفع صدای تسمه دینام، خرید تسمه از پرشین یدک است.

نکات مهم در مورد صدای تسمه دینام
• قبل از هرکاری حتما از یک فرد متخصص کمک بگیرید.
• برای خرید تسمه دینام حتما به استاندار بودن آن توجه کنید.
• پس از تعویض، این قطعه را مورد بررسی قرار داده و تست نمایید.