اگر در هنگام رانندگی تسمه تایم پاره شود که اتفاقی می افتد؟

اگر در هنگام رانندگی تسمه تایم پاره شود که اتفاقی می افتد؟

همان طور که در مقاله های قبلی اشاره شد، تسمه تایم یکی از اجزای ضروری خودرو شما محسوب می شود. زیرا تضمین می کند که میل لنگ و میل بادامک با هماهنگی در موتور خودرو کار می کنند. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که اگر در هنگام رانندگی تسمه تایم پاره شود چه اتفاقی می افتد؟ ما در این مقاله از سایت پرشیا یدک قصد داریم درمورد این مشکل بسیار جدی در خودرو صحبت کنیم.

در صورتی که هنگام رانندگی تسمه تایم پاره شود، قطعا شما با مشکل بزرگی رو به رو خواهید بود. البته جای نگرانی نیست. شما می توانید با توجه به علائمی که در مقاله علائم خرابی تسمه تایم توضیح دادیم، از این اتفاق جلوگیری کنیم. اما بیاید نگاهی دقیق تر به این موضوع داشته باشیم. می توان گفت که پارگی تسمه در رانندگی می تواند فاجعه بزرگی باشد. اما برای درک این مسأله لازم است که حتما تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

 

چگونه بفهمیم که تسمه تایم در هنگام رانندگی پاره شده است؟

فهمیدن پاره شدن تسمه تایم در زمان رانندگی بسیار واضح و راحت است. زیرا خودرو به هیچ وجه نمی تواند بدون تسمه تایم کار کرده و یا حرکتی داشته باشد.  تسمه در حالی که در جاده هستید پاره شود، خودرو خیلی سریع متوقف شده و خراب می شود.

این اتفاق باعث شده تا آسیب بسیار جدی به موتور وارد شود. بنابراین بهتر است که خیلی سریع پس از مشاهده علائم خرابی تسمه تایم جهت تعویض این قطعه اقدام کنید. به طور مثال ممکن است هنگامی که تسمه فرسوده شده و می خواهد پاره شود، صدایی همانند صدای شلیک از موتور خارج می شود و حتی در برخی مواقع ممکن است که موتور اصلا روشن نشود.

 

 

آیا رانندگی با تسمه تایم پاره ممکن است؟

تسمه تایم وظیفه هماهنگی میان میل بادامک و میل لنگ را به عهده دارد. این قطعه نقش بسیار مهمی را در موتور خودرو ایفا می کند. ماشین  با یک تسمه تایم پاره و یا شکسته نمی تواند حرکت کند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که اگر در زمان رانندگی تسمه تایم پاره شود، خودرو خیلی سریع متوقف شده و باید هرچه زودتر به مکانیکی منتقل شود.

 

 

آیا پارگی تسمه تایم در زمان رانندگی به موتور آسیب می رساند؟

تسمه تایم با میل بادامک و میل سوپاپ ارتباط کاملا مستقیمی دارد. در موتور اجزایی وجود دارند که بعد از آسیب و شکستگی به دیگر اجزا آسیب نمی رسانند. اما این مسأله در تسمه تایم صدق نمی کند. تسمه تایم در زمان رانندگی پاره می شود، میل لنگ همچنان به چرخش خود ادامه داده اما میل بادامک از حرکت می ایستد. در نتیجه پیستون ها در سیلندر به بالا و پایین شدن ادامه می دهند اما با سوپاپ های بسته برخورد خواهند داشت.

آیا پارگی تسمه تایم در زمان رانندگی به موتور آسیب می رساند؟

زمانی که این اتفاق می افتد، پیستون ها، سوپاپ ها و  Cylinder heads به شدت آسیب می بیند. این اتفاق در زمان بسیار کمی رخ می دهد و نمی توان از آن جلوگیری کرد. بنابراین هیچ گاه نسبت به تعویض به موقع تسمه تایم بی توجه نباشید. زیرا آسیب بسیار جدی به موتور وارد می شود. و خسارت‌های زیادی را به همراه دارد.

 

بسیار مهم است که موتور خودرو را به صورت مداوم مورد بررسی قرار دهید و از عملکرد صحیح و سلامت اجزای داخل آن اطمینان حاصل کنید. زمانی که متوجه هریک از علائم خرابی تسمه تایم شدید، لازم است که هر چه سریع تر جهت خرید تسمه تایم و تعویض آن اقدام کنید.

علائمی که نشان می دهد تسمه تایم در حال پاره شدن است:

  • ایجاد صداهای غیر عادی مثل صدای شلیک کردن در موتور
  • روشن شدن چراغ چک خودرو
  • مشکل در استارت زدن
  • دور موتور از کاربیوفتد
  • نشت روغن از جلوی موتور

جمع بندی

تسمه تایم یکی از اجزای بسیار مهم و اساسی در موتور خودرو است. اگر در هنگام رانندگی تسمه تایم پاره شود، می تواند خسارات بسیار زیادی را به موتور وارد کند. بنابراین لازم است تا پیش از این که این قطعه پاره شود، پس از مشاهده علائم خرابی، سریعا جهت تعویض آن اقدام کرد. شما می توانید برای خرید انواع لوازم یدکی خودروهای خارجی مثل تسمه تایم، زنجیر تایم و…. به سایت پرشیا یدک مراجعه کنید.