خطر پاره شدن تسمه تایم

خطر پاره شدن تسمه تایم

کار اصلی تسمه تایم ایجاد هماهنگی بین حرکت شیر فرز با میل لنگ می باشد، به این صورت که زمانی که شیر فرز به میل لنگ متصل می شود، تسمه تایم سوپاپ های هر سیلندر را در یک زمان مشخص به عنوان میل لنگ می چرخاند و در نهایت پیستون ها بالا می روند.خطر پاره شدن تسمه تایم در صورتی که تسمه تایم دچار پارگی شود، این اتصال قطع خواهد شد.

دلایل و خطر پاره شدن تسمه تایم چیست؟

در برخی مواقع در صورتی که تسمه تایم باز شود و یا این که دچار پارگی شود، موجب می شود دینام و پمپ هیدرولیک و یا غلتک های هرزگرد به زیر تسمه تایم بروند و در نهایت آن ها نیز دچار پارگی می شوند.از جمله خطرات ناشی از پاره شدن تسمه تایم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

با پاره شدن تسمه تایم پیستون با سوپاپ تماس پیدا می کند ،که همراه با صدای ضربه زدن می باشد. در موارد شدیدتر سر سیلندر و پیستون ها دچار آسیب شده و دما و فشار بالا می تواند موجب سوراخ شدن پیستون ها شود.

در موتور برخی از خودرو ها مانند ریو، پارگی تسمه تایم می تواند به موتور خودرو شما آسیب جدی وارد کند.تسمه تایم از 4 لایه تشکیل شده است، بیرونی ترین لایه از نوعی پارچه مقاوم و لایه دوم از فایبر گلاس ساخته شده که می تواند در برابر دما، کشش طولی و پارگی مقاوم باشد و همچنین دارای خواص دینامیکی خوبی است.

لایه سوم را از لاستیک CR  مانند HONDA CR-V TIRES ساخته اند و در اکثر مواد کمربند بر اساس لایه سوم می باشد. این لایه دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و همچنین دارای استحکام دینامیکی قابل توجه ای است.

جنس لایه چهارم از پارچه پلی آمید می باشد که این پارچه دارای انعطاف پذیری بالایی بوده و می تواند دندانه ها را محکم کند.

وظیفه تسمه تایم چیست؟

همان طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم نحوه کار تسمه تایم به این صورت است که بین میل لنگ و سوپاپ ها هماهنگی ایجاد می کند.نیرویی که توسط موتور تولید می شود با احتراق داخلی از پیستون به میله اتصال و پس از آن میل لنگ انتقال داده می شود.

علاوه بر این موارد وظیفه دارد پمپ آب را بچرخاند. سر میل لنگ، میل سوپاپ و پمپ آب در سه دنده قرار دارند و تسمه تایم را روی این سه دنده قرار داده اند، چنانچه هر کدام از این دنده ها به درستی عمل نکند باعث پارگی تسمه تایم خواهد شد.

چگونه متوجه پارگی تسمه تایم خودرو شویم؟

پاره شدن تسمه تایم معمولا در زمان حرکت و در جاده رخ می دهد، بنابراین در صورتی که خودرو را متوقف کردید. هیچ گاه اقدام به راه اندازی مجدد خودرو نکنید. شما به راحتی می توانید بفهمید که تسمه تایم خودرو پاره شده است یا خیر و از ضررهای مالی بیشتر موتور خودرو پیشگیری کنید.

اگر با این حادثه رو به رو شدید ماشن را در دنده یک قرار داده و فشار دهید. در صورتی که ماشین دنده داشت و حرکت کرد این به این معناست که تسمه دچار پارگی شده است اما در صورتی که ماشین حرکت نکرد یعنی تسمه شما مشکلی نداشته و سالم است.

چه عواملی که عمر تسمه تایم را کوتاه می کنند؟

انجام برخی از امور موجب می شود تا تسمه تایم طول عمر کمتری داشته باشد. و در مدت زمان کوتاهی دچار پارگی شود. در ادامه برخی از این عوامل را برای شما ذکر خواهیم کرد.

در صورتی که بیش از اندازه از دور بالای موتور مخصوصا در دورهای بیشتر از 4000 دور در دقیقه استفاده کنید.

هنگامی که از دنده مناسب با قدرت و سرعت خودرو استفاده نکنید. به عبارت دیگر استفاده از دنده مرده در سربالایی یا عبور از مانع موجب می شود تا فشار زیادی بر روی سوپاپ های موتور وارد شود.

استفاده از کمربندهای معیوب و تقلبی که در نتیجه نمی توانند فشار کار را تحمل کنند و دچار پارگی می شوند. تسمه هایی که جدید باشند زمانی که برای تست آن ها را خم می کنید نباید دچار ترک خوردگی شوند.

استفاده طولانی مدت از خودرو و همچنین روغن کاری سر میل لنگ و چرب شدن تسمه تایم باعث کاهش طول عمر تسمه تایم و در نهایت پارگی تسمه تایم می شود.