طول عمر زنجیر تایم | آیا زنجیر تایم طول عمر دارد؟

در موتور هر خودرویی، قطعات مختلفی وجود دارد. هریک از این قطعه ها نقش مهمی را در ماشین ایفا می کنند. تسمه تایم و زنجیر تایم نیز از اجزای بسیار اساسی و مهم هر ماشینی به حساب می آید .که باعث شده تا زمان بندی مناسبی در موتور ایجاد شود. در هر اتوموبیلی یا از تسمه تایم یا زنجیر تایم استفاده می شود. این که کدام یک از قطعات مذکور در موتور خودرو به کار رود، به میزان قدرت آن بستگی دارد. سوالی که ممکن است برای اغلب رانندگان پیش آید این است که آیا زنجیر تایم طول عمر دارد. و باید تعویض گردد؟ در ادامه این مقاله از سایت پرشین یدک با ما همراه باشید تا در این مورد توضیحات بیش تری را بیان کنیم.

امروزه در اغلب خودروهای خارجی که دارای قدرت بسیار بالایی هستند، از زنجیر تایم استفاده می شود. چرا که این قطعه از فلز ساخته شده است . و می تواند در برابر عوامل مختلف مقاومت بیش تری داشته باشد. این قطعه در خودرو نقش مهمی را ایفا می کند. در حقیقت زنجیر تایم میان چرخش میل بادامک و میل لنگ، زمان بندی مناسبی را تعیین کرده و زمان چرخش این دو بخش را با یک دیگر هماهنگ می کند. وجود این قطعه در موتور بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که چرخش میل بادامک و میل لنگ باید به صورت جداگانه و نوبتی انجام گرد

آیا زنجیر تایم طول عمر دارد؟

طول عمر زنجیر تایم

به طور معمول زنجیر تایم در خودرو به صورتی طراحی و تولید می شود که در مدت زمان کارکرد خودرو نیاز به تعویض نداشته باشد. این موضوع دقیقا برعکس تسمه تایم است که پس از طی مسافتی مشخص باید حتما جهت تعویض آن اقدام شود. اما در برخی مواقع و در صورت استفاده نادرست از خودرو، ممکن است که عمر زنجیر تایم کاهش یافته و تا حدودی فرسایش پیدا کند. در چنین شرایطی باید حتما جهت خرید و تعویض این قطعه اقدام شود.

به طور کلی زمان تعویض زنجیر تایم بعد از طی مسافت ۱۲۰۰۰۰ هزار مایل باید انجام شود. البته اگر مشکلات دیگری وجود داشته باشد و یا این که از خودرو درست استفاده نشود، ممکن است این زمان تغییر کند و نیاز باشد تا زودتر آن را تعویض نمود. اما خودروسازان ادعا می کنند که اگر به طور مرتب روغن ماشین عوض شود، زنجیر تایم نیز باید تا پایان عمر مفید ماشین دوام داشته باشد و نیازی به عوض کردن  آن نخواهد بود.

 

آیا می توان زنجیر تایم را تعویض کرد؟

شاید برای برخی رانندگان این سوال وجود داشته باشد که در صورت خرابی این قطعه، می توان آن را تعمیر کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که زنجیر تایم نیز همانند تسمه تایم یکی از قطعات مصرفی خودرو به حساب می آید. که در صورت فرسوده شدن بهتر است تعویض شود. به عبارت دیگر، این قطعه ارزش تعمیر کردن ندارد و باید حتما برای خرید آن به سایت پرشین یدک مراجعه کرد. توصیه می شود که حتما هر چند وقت یک بار این بخش را در موتور مورد بررسی قرار داده و از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. تا در صورت فرسوده شدن آن هرچه سریع تر اقدامات لازم را انجام دهید.چه زمانی باید زنجیر تایم خودرو را تعویض کرد؟

چگونه بفهمیم که زنجیر تایم خراب شده است؟

همان طور که گفته شد، این قطعه نیز همانند تسمه تایم، جزو قسمت های مصرفی اتومبیل به حساب می آید. به همین خاطر نیز گفته می شود که هر چند وقت یکبار حتما زنجیر تایم را بررسی کرده و از سلامت آن مطمئن شوید. شما می توانید با مشاهده علائم زیر متوجه شوید که این قسمت نیاز به تعویض دارد:

  • شنیدن صدای زنجیر تایم
  • وجود مشکل در زمان حرکت خودرو
  • روشن نشدن موتور
  • عملکرد نسبتا ضعیف موتور
  • لرزش ماشین در زمان حرکت به صورت آهسته
  • روشن بودن چراغ چک

در صورتی موارد بالا را در خودرو خود مشاهده کردید. به این معناست که زمان تعویض زنجیر تایم فرا رسیده است. و شما باید هرچه سریع تر برای جایگزین کردن این قطعه به مکانیکی های معتبر مراجعه کنید.

 

دلیل خراب شدن زنجیر تایم در خودرو

از متداول ترین دلایل خرابی این قطعه می توان به عدم تعویض روغن به صورت منظم اشاره کرد. زمانی که روغن کاهش پیدا می کند و یا فرسوده می شود. نمی تواند زنجیر را به خوبی چرب کند. در نتیجه زنجیر تایم خیلی زود خراب می شود.