علائم خرابی تسمه دینام

علائم خرابی تسمه دینام؛ از کجا بفهمیم تسمه دینام خراب است؟

همان‌طور که می‌دانید در موتور‌ خودرو قطعات متعددی وجود دارد که هرکدام نقش مهمی را ایفا می‌کنند. در تمام اتومبیل‌ها اجزای الکتریکی وجود دارد که به حرکت ماشین و عملکرد بهتر آن کمک ‌می‌کنند. یکی از اجزای الکتریکی بسیار مهم در موتور دینام است که به طور کلی روشن شدن خودرو به آن بستگی دارد. این قسمت تأمین بایستی انرژی باتری را به دیگر بخش‌ها منتقل کند. در دینام تسمه‌‌ای وجود دارد که تا حد بسیار زیادی به تسمه تایم شبیه است. ما در این مقاله از سایت پرشیا یدک قصد داریم علائم خرابی تسمه دینام را مورد بررسی قرار دهیم.

 

ممکن این سوال برای اکثر راننده پیش بیاید که از کجا بفهمیم تسمه دینام خراب شده است؟ در ادامه ما به تمامی علائم این مشکل اشاره کرده و درمورد هریک توضیحاتی را بیان کرده‌ایم.

تسمه دینام چیست؟

پیش از این که به بررسی علائم تسمه دینام بپردازیم، بهتر است تا درمورد عملکرد و وظیفه این قطعه صحبت کنیم.

همان‌طور که از نام این قطعه مشخص است، این نوع تسمه به دینام مربوط می‌شود. دینام در خودرو قطعه الکتریکی است که وظیفه برق رسانی به تمام بخش‌های موتور را بر عهده دارد. باتری ماشین قادر نیست تا به تنها انرژی مورد نیاز تمام قطعات موتور را تامین کند، چرا که از قدرت کافی برخوردار نیست.

در این جاست که اهمیت دینام مشخص می‌شود. چرا که باتری از این قطعه برای انتقال انرژی به سخت‌ترین قطعات خودرو استفاده می‌کند تا در نهایت اتوموبیل روشن شود. تمام عملکرد دینام نیز به تسمه دینام بستگی دارد.

به بیان دیگر تسمه دینام وظیفه دارد تا باز الکتریکی را به تمامی نقاط خودرو منتقل کند. همچنین این قطعه دور مداری پیچیده شده که به میل لنگ وصل است.

 

زمانی‌که خودرو روشن بوده و میل لنگ در حال حرکت است، تسمه به چرخش درآمده و بدین وسیله دینام شارژ خواهد شد. پس از شارژ دینام باتری نیز شارژ می‌شود.

حال که با این قطعه آشنا شدید، به بررسی علائم خرابی تسمه دینام خواهیم پرداخت.

 

بررسی علائم خرابی تسمه دینام

برای تشخیص خرابی تسمه دینام علائم زیادی وجود دارد که می‌توانید با توجه به آن‌ها خیلی سریع متوجه خراب شدن این قطعه شوید. در ادامه چند مورد از مهم ترین نشانه‌های خرابی تسمه را به شما توضیح داده‌ایم.

چشمک زدن چراغ ها به طور ناگهانی

باخاموش و روشن شدن ناگهانی چراغ ها و یا به حالت چشمک زدن در می‌آیند، بدین معناست که در موتور یک اختلال الکتریکی وجود دارد. این مشکل در بیشتر مواقع از باتری یا دینام نشات می‌گیرد. همچنین می‌تواند خبر از خرابی تسمه تایم بدهد.

بنابراین در چنین مواقعی اولین اقدامی که باید انجام بدهید، بررسی تسمه دینام است. اگر از خرابی این قطعه اطمینان حاصل کردید، باید هرچه سریع تر جهت خرید تسمه دینام و تعویض آن اقدام کنید.

شنیدن صداهای عجیب غریب در فن یا موتور

یکی دیگر از علائم خرابی تسمه دینام ایجاد صدا در موتور یا فن است. به دلیل این که تسمه به صورت مستقیم به میل لنگ اتصال دارد، در این بخش حرکت زیادی وجود دارد. به ویژه در زمان‌هایی که خودرو حرکت نمی‌کند. با خراب بودن تسمه دینام ، در هنگام حرکت صداهای عجیبی در موتور ایجاد می‌شود.

 

این صدا‌ها می‌تواند شبیه به صدای جیر جیر یا فرار باشد. همچنین در زمانی که خودرو سریع تر حرکت کند، میزان این صدای عجیب افزایش پیدا می‌کند.

 

داغ شدن موتور یکی از علائم خرابی تسمه دینام

عملکرد دینام کاملا به تسمه بستگی دارد. تسمه جهت ایجاد جریان الکتریکی به دینام کمک می‌کند که این موضوع باعث خنک شدن موتور می‌شود‌. زمانی که تسمه خراب باشد، دینام نیز خراب شده و پمپ آب نمی‌تواند دمای موتور را کاهش دهد. در نتیجه بیش از حد داغ می‌شود.

بنابراین یکی از علائم خرابی تسمه دینام داغ شدن بیش از از حد موتور می‌باشد.

 

تهویه مطبوع خودرو دیگر کار نکند

تهویه مطبوع نیز یکی از اجزای الکتریکی خودرو بوده که انرژی مورد نیاز آن از طریق دینام تامین می‌شود. زمانی که تسمه دینام فرسوده و خراب شود، این سیستم نیز دیگر کار نمی‌کند.

 

جمع بندی علائم خرابی تسمه دینام

دینام و تسمه دینام از جمله اجزای بسیار مهم در موتور خودرو محسوب می‌شوند. برای تشخیص خرابی تسمه دینام می‌توان به علائمی مثل داغ شدن موتور، ایجاد صدا در موتور و عدم کارکردن تهویه مطبوع اشاره کرد.