عمر مفید کاتالیزور

عمر مفید کاتالیزور چقدر است؟

کاتالیزور که با نام کاتالیست نیز شناخته می شود، از جمله مهم ترین قطعاتی است که در خودرو به کار می رود. وظیفه این قطعه کاهش آلایندگی و کنترل گازهایی است که از اگزوز خارج می شوند. لازم است بدانید که کاتالیست نیز مانند هر قطعه دیگر در ماشین، دارای عمر مشخصی است و پس از مدتی باید حتما جهت تعویض آن اقدام شود. ما در این مقاله از سایت پرشین یدک قصد در مورد کاتالیزور و عمر مفید آن، اطلاعات بیش تری را به شما عزیزان ارائه دهیم. بنابراین پیشنهاد می شود که حتما در ادامه ما را همراهی کنید.

عمر مفید کاتالیست چه قدر است؟

همان طور که در ابتدای متن گفته شد، کاتالیزور نیز مانند هر قطعه ای دیگر در موتور خودرو طول عمر مشخصی داشته و پس از مدتی باید حتما تعویض گردد. اما سوالی که برای بیش تر رانندگان پیش می آید، این است که عمر مفید کاتالیست چه قدر است و تا چه مدتی می تواند عملکرد مناسبی داشته باشد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که به صورت میانگین و در شرایط عادی عمر مفید کاتالیزور حدود ۴ سال است. البته که میزان عمر این قطعه می تواند بر اساس شرایط مختلف، متفاوت بوده و کم و زیاد شود. عواملی مثل تنظیم درست موتور و با مسافتی که طی خودرو طی می کند، می تواند به طور مستقیم روی دوام و ماندگاری کاتالیست تاثیر بسزایی داشته باشد.

لازم به ذکر است که در طول عمر اتومبیل تعویض کاتالیست حداقل یک بار لازم است.

عمر مفید کاتالیزور چقدر است؟

 

آیا ما می توانیم تشخیص دهیم که زمان تعویض کاتالیزور فرا رسیده است؟

در برخی اوقات می توان با مشاهده برخی از مشکلات در خودرو، خرابی کاتالیزور را تشخیص داد. البته که در برخی اوقات ممکن است وجود مشکل به دلیل عدم تنظیم موتور باشد. در نتیجه ممکن است خرید کاتالیست و تعویض آن، مشکل را حل نکند. در چنین شرایطی بهترین راه این است که به نزدیک ترین تعمیرگاه مراجعه کنید تا افراد متخصص در این زمینه موتور را مورد بررسی قرار داده و جهت رفع مشکل اقدام کند.

چه علائمی نشان می دهند که عمر مفید کاتالیزور به پایان رسیده است؟

در برخی اوقات ممکن است در کاتالیزور انسداد وجود داشته باشد، از لحاظ فیزیکی دچار آسیب شده باشد،  روغن خنک کننده موتور داخل آن ریخته شده و یا بیش از حد معمول دمای آن افزایش پیدا کرده باشد.

به طور کلی علائم نشان دهنده خرابی کاتالیست عبارتند از:

  • کاهش شتاب خودرو
  • استشمام بوی شبیه به تخم مرغ
  • وجود گرما بسیار زیاد در بخش زیرین اتومبیل

 

چند مورد از علائم بالا می تواند به دیگر بخش های آلاینده خودرو مربوط باشند. به همین خاطر لازم است که پیش از تعویض کاتالیزور به یک مرکز مکانیکی معتبر مراجعه کنید. افراد متخصص صحیح تر و بهتر می‌ توانند مشکل اصلی خودرو را تشخیص بدهند.

راه های جلوگیری از خرابی کاتالیزور

در فرایند تغذیه اتومبیل، موتور مقدار بسیار زیادی ترکیبات سمی را مثل مونوکسید کربن، هیدروکربن و.. را تولید کرده و کاتالیزور نیز آن را از طریق اگزوز خارج می کند. جهت کاهش تاثیرات مخرب زیست محیطی باید در تمامی خودروها از قطعه ای به نام کاتالیست استفاده شود.

وظیفه اصلی کاتالیست تبدیل مواد مضر موجود در گاز موتور به مواد بدون ضرر است. اما این قطعات ساختار شکننده و ظرفیت داشته که ذره ای صدمه می تواند به طور کلی از کار بیفتند. بنابراین لازم است تا به روش ها جلوگیری از خرابی کاتالیزور آشنا شوید تا از این طریق سبب افزایش عمر مفید این قطعه شوید.

راه های جلوگیری از خرابی کاتالیست عبارتند از:

  • بررسی مداوم سیستم EGR
  • عدم استفاده از درزگیر های پلاستیکی در سیستم اگزوز
  • نگهداری از اگزوز و بررسی آن به صورت مداوم

تمامی موارد بالا به شما کمک خواهند کرد تا از خراب شدن کاتالیزور جلوگیری کرده و تا حد بسیار چشمگیری سبب افزایش عمر مفید این قطعه شوید.

 

هزینه تعویض کاتالیزور

بدون شک زمانی که عمر مفید کاتالیزور به پایان برسد، بایستی هر چه سریع تر جهت تعویض کاتالیزور اقدام کرد. در این میان هزینه تعویض کاتالیزور از جمله بحث هایی بوده که بسیار حائز اهمیت است. شایان به ذکر است که هزینه این تعمیرات خودرو به دلیل مسائل زیست محیطی کاملا رایگان است و رانندگان هیچ هزینه بابت تعویض این قطعه پرداخت نخواهند کرد.