نحوه تعویض تسمه تایم هیوندای

نحوه تعویض تسمه تایم هیوندای

تسمه تایم یکی از مهم ترین قسمت های موتور خودروهای خارجی و ایرانی است. این قطعه در موتور وظیفه ایجاد هماهنگی بین برخی اجزای دیگر خودرو را بر عهده دارد. در صورتی که این عضو ماشین خراب شود و خیلی زود جهت تعمیر یا تعویض آن اقدام نگردد، می تواند دردسرهای بزرگی را همراه داشته باشد. معمولا خیلی از رانندگان با نحوه تعویض تسمه تایم خودروهای خارجی آشنا نیستند. ما در این مطلب از سایت پرشین یدک قصد داریم نحوه تعویض تسمه تایم هیوندای را به شما توضیح دهیم؛ بنابراین توصیه می شود که در ادامه با ما همراه باشید.

ساختار تسمه تایم از یک سری رشته های سیمی و لاستیک است. همان طور که در ابتدای متن نیز گفته شد، تسمه تایم هیوندای وظیفه ایجاد هماهنگی در میان اجزای خودرو را به عهده دارد. زمانی که شما خودرو را روشن می کنید، موتور با یک زمان مناسب و به شکل درستی شروع به کار می کند؛ این امر به دلیل وجود تسمه تایم و همچنین میل لنگ می باشد. میل لنگ نیز از جمله قطعاتی که در موتور ماشین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این قطعه نیرو موجود در پیستون را که به صورت پالا و پایین می باشد، تبدیل به انرژی چرخشی خواهد کرد؛ در نتیجه این تبدیل نیرو چرخ ها شروع به حرکت می کنند. زمانی که در موتور تسمه تایم وجود نداشته باشد، پیستون با سوپاپ برخورد کرده و خسارات زیادی به اتوموبیل وارد می شود.

زمان تعویض تسمه تایم هیوندای

در ابتدا گفتیم در تمام خودروهای ایرانی و یا خارجی، وجود تسمه تایم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا اگر این قطعه خراب شده با فرسوده شود، سبب برخورد سوپاپ ها به پیستون شده و برای خودرو خسارت های بی شماری را به بار می آورد؛ به همین خاطر لازم است، تا هر چند یک بار این قطعه را مورد بررسی قرار دهید و از سالم بودن آن، مطمئن‌ شوید.
عمر مفید تسمه تایم و زمان تعویض تسمه تایم هیوندای حدودا ۴ سال است. اگر بخواهیم از نظر مسافت نیز بگوییم، هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر مسافت، این قطعه بایستی حتما تعویض گردد؛ زیرا دیگر کارایی ندارد. البته که شما می توانید برای اطمینان از این مسأله به دفترچه راهنما خودرو مراجعه کنید، در آن دفترچه در مورد نحوه تعویض تسمه تایم و زمان به شما راهنمایی هایی ارائه شده است. در نظر داشته باشید که نباید به زمانی که ما برای تعویض این قطعه بیان کردیم، بسنده کنید و باید هر چند یک بار حتما تسمه تایم را مورد بررسی قرار دهید.

آموزش تعویض تسمه تایم

در ادامه به آموزش نحوه تسمه تایم هیوندای می پردازیم. همان طور که گفته شد شما نباید به دلیل این که هنوز عمر تسمه تایم هیوندای به پایان نرسیده است، احساس امنیت داشته باشید؛ چرا که برخی شرایط باعث می شوند تا این قطعه خیلی زودتر دچار فرسودگی شود.
عواملی که باعث خراب شدن تسمه تایم می شوند:
• وجود نشت روغن در واشر
• زندگی در مناطقی که هوای گرم و خشک دارند.
•  رانندگی  با خودرو که در مدت زمان طولانی باعث شده تا تسمه تایم انعطاف خود را از دست بدهد.

نحوه تعویض تسمه تایم هیوندای

لوازم مورد نیاز برای تعویض

به طور کلی برای تعویض تسمه تایم هیوندای، به وسایل زیر نیاز دارید:
• آچار فرانسه
• پیچ گوشتی
• یک تشت برای خارج کردن مایعات
• ضد یخ
• جک و پایه آن
علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، شما به موارد دیگری همانند یک تسمه تایم جدید، واشر، پیچ و مهره، نور کافی و میل بادامک نیاز خواهید داشت.

در آوردن تسمه فرسوده

اولین قدم برای تعویض تسمه تایم خودرو هیوندای خارج کردن تسمه قدیمی است. بسیاری از افراد فکر می کنند که نمی توانند این کار را به راحتی انجام دهند. اما در صورتی که حتی کمی با مکانیکی آشنا باشید، انجام این عمل برای شما امکان پذیر است. برای خارج کردن تسمه بایستی به صورت زیر عمل کنید:
1. رعایت نکات ایمنی
2. در گیر نمودن ترمز دستی
3. با استفاده جک خودرو را بلند کنید
4. اتصال منفی باتری را قطع کنید.
5. باید گیربکس خلاص باشد.
6. شمع موتور را جدا نمایید.
7. تخلیه کردن مایع خنک کننده
8. خارج کردن فن
9.  رادیاتور از موتور باید خارج شود.
10. خارج نمودن تمامی تسمه ها
11. پیچی که تسمه را نگه داری می کند خارج کنید
12. پوشش تسمه تایم را جدا کنید.
13. پیچ ها کشنده را در بیاورید
14. فنری را که آزاده شده را خارج کنید.

تا این بخش شما موفق شده اید‌ که تسمه تایم قدیمی را خارج کنید.

نصب تسمه تایم جدید هیوندای

برای نصب تسمه تایم جدید به صورت زیر عمل کنید:
• تسمه تایم جدید را در محل مناسب قرار بدهید، همچنین از این موضوع که تایمینگ ها در جهتی درست قرار گرفته اند‌، مطمئن‌ شوید.
• کشش تسمه را تنظیم کنید
•  علائم تایمینگ باید در یک راستا قرار گرفته باشند.