نقش اگزوز در خودرو

اگزوز یکی از قطعات بسیار در تمام خودروهای خارجی و ایرانی است. در واقع داخل سیلندر ماشین واکنش‌های شیمیایی رخ داده که در اثر آن ها از اتوموبیل دودی خارج می شود. اگزوز وظیفه دارد تا این دودها را از به بیرون منتقل کند. درحال حاضر این قطعه رو به پیشرفت بوده و هرچند وقت یک بار به ویژگی های آن افزوده می شود. می توان که این بخش از ماشین به جز خارج کردن دود سیلندر، دارای وظایف متعددی است. در این مقاله از سایت پرشین یدک با ما همراه باشید تا در‌مورد این قطعه اساسی توضیحاتی را بیان کنیم.

زمانی که در موتور خودرو مشکلی وجود داشته باشد، ممکن است دود خروجی از اگزوز دچار تغییر رنگ شود. به طور مثال هنگامی که رنگ دود بیش از حد سیاه و تیره می شود، می توان متوجه شد که در موتور اختلالاتی وجود دارد.

نقش اگزوز در خودرو

اگزوز شامل بخش هایی است؟

همان طور که گفته شد اگزوز یکی از قطعات خودرو است که در تمام ماشین های خارجی و ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد. لازم است بدانید که این قطعه شامل قسمت های مختلفی می شود که عبارتند از:

 

  • لوله‌ های رابط اگزوز
  • منیفولد خروجی
  • انبار اگزوز

هر یک از قسمت های اگزوز دارای وظایفی بوده که در آخر به خارج کردن دود از سیلندر کمک می کنند. همچنین اگزوز و قسمت‌های مختلف آن روی صدای موتور در حالت حرکت خودرو نیز تاثیر می گذارد. در ادامه در مورد هریک از قسمت های ذکر شده به اختصار توضیحاتی را بیان می کنیم.

 

لوله های رابط اگزوز

اگر به داخل اگزوز نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که چند لوله در آن وجود دارد. وظیفه این قطعات ایجاد رابطه میان انبار، منیفولد و سر اگزوز است. این قطعات بایستی براساس استاندارهای مشخصی طراحی و تولید شوند. این استانداردها شامل مواردی مثل حالت قوس، جنس بدنه و میزان قطر لوله ها است.

منیفولد خروجی

همان طور که از نام این قطعه مشخص است، وظیفه آن گرفتن دودهای سیلندر از مجاری آن و انتقال به اگزوز است. این قطعه متناسب با انواع خودروهای داخلی و خارجی در مدل های گوناگونی تولید می شود.

انبار اگزوز

یکی دیگر از بخش های اگروز خودرو، انبار است. این قسمت وظیفه دارد تا صدای گازهای خروجی را کنترل و کم کند، تا از این طریق صدای موتور نیز متعادل باشد.  هریک از انباره های اگزوز که دارای ویژگی های مختلفی هستند، صدای منحصر به فردی را تولید می کنند.

انواع اگزوز خودرو خارجی و داخلی

در ابتدا متن نیز به این موضوع اشاره شد که اگزوز سیستم دارای انواع مدل‌های مختلفی است. هریک از مدل های این قطعه دارای ویژگی هایی بوده و برای خودروهای به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع اگزوز خودرو خارجی و داخلی

انواع اگزوز خودرو خارجی و داخلی عبارتند از:

تک خروجی

این مدل از نظر قیمت نسبت به مدل های دیگر بسیار مناسب و ارزان می باشد. همچنین استفاده اگزوز تک‌ خروجی از تمام خودروها بسیار رایج است. در این قطعه انتقال دود سیلندر موتور تنها توسط یک لوله خروجی انجام می شود. این مدل برای خودروهایی که موتور ساده و کم حجمی دارند بسیار مناسب است.

اگزوز دبل

مدل دبل یکی از جمله اگزوزهایی است که به صورت فراوان در مورد خودروها مورد استفاده قرار می گیرد.  این به دلیل داشتن دو بله خروجی ،حجم دود بسیار بیش تری را از موتور خارج می کند. خرید اگزوز دبل جهت کاهش مصرف سوخت می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

دوگانه مخالف

این مدل نیز دارای ویژگی های بسیار زیادی است. اما قابلیت خم شدن ندارد به همین دلیل نمی توان از مدل دوگانه مخالف در اتوموبیل های کوچک استفاده کرد.

اگزوز دو طرفه

این اگزوز ظاهری اسپرت و شیک دارد. اما متاسفانه مصرف سوخت را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد. بنابراین خودروسازان به هیچ وجه از این مدل در ماشین ها استفاده نمی کنند. این مدل اگزوز بیش تر برای خودروهای مسابقه ای مناسب است. زیرا سبب افزایش شتاب در حرکت می‌ شود.

 

 

خرید اگزوز خودرو خارجی

متاسفانه امروزه  برند زیادی به فروش لوازم یدکی تقلبی برای خودروهای خارجی می پردازند. فروشگاه  لوازم یدکی پرشیا یدک این امکان را برای صاحبان خودرو فراهم کرده تا بتوانند انواع لوازم یدکی خودروهای خارجی مثل تسمه تایم، زنجیر تایم، استارت، اگزوز و… را با ضمانت اصل بودن و قیمت مناسب خریداری کنند.