کدام خودرو ها زنجیر تایم دارند؟

تسمه تایم و زنجیر تایم دو نوع قطعه هستند که از نظر جنس با یک دیگر متفاوت بوده اما عملکرد آن ها یکسان است. وظیفه ای قطعات ایجاد یک زمان بندی درست میان قطعات خودرو می باشد. لازم است بدانید که در گروهی از خودرو ها از تسمه تایم استفاده می شود و در دسته دیگر از زنجیر تایم استفاده می گردد. انتخاب این موضوع که از کدام یک از قطعه در موتور اتومبیل استفاده شود، کاملا به قدرت آن بستگی دارد. در این مقاله از سایت پرشین یدک با ما همراه باشید .تا در این مورد به توضیحاتی را بیان کرده سپس د رمورد اینکه کدام خودرو ها زنجیر تایم دارند؟ را نیز به شما معرفی کنیم.

همان طور که ممکن است بدانید، جنس تسمه تایم پلاستیکی است. البته که این پلاستیک به صورت فشرده بوده و مقاومت بالایی دارد، اگر تسمه تایم در خودروهایی با قدرت بالا مورد استفاده قرار گیرد، خیلی سریع فرسوده شده و بایستی در مدت زمان کوتاه برای تعویض آن اقدام کرد، حتی ممکن است در برخی شرایط نامناسب این قطعه خراب شود و در عملکرد خودرو اختلال به وجود بیاید. به همین دلیل است که امروزه اغلب خودروسازان به خصوص خودروهای خارجی از زنجیر تایم استفاده می کنند که دارای مقاومت بسیار بالاتری هستند.

کدام خودرو ها زنجیر تایم دارند؟

استفاده از زنجیر تایم در خودروهای خارجی

در ابتدای متن نیز به این موضوع اشاره کردیم که جنس تسمه تایم از پلاستیک بوده و در اثر فشار زیاد فرسوده می شود، به همین خاطر امروزه اغلب خودروسازان از زنجیر تایم استفاده می کنند. این قطعه به دلیل مقاومت بالایی که دارد نیازی به تعویض نداشته و می توان سالیان زیادی از آن در خودرو استفاده نمود.

امروزه تمام خودروهای خارجی دارای زنجیر تایم هستند، چرا که قدرت آن ها بسیار بالا است و تسمه تایم در آن ها دوامی ندارد. در ادامه به بررسی این که کدام خودرو ها زنجیر تایم دارند می پردازیم.

توضیحاتی در مورد تسمه تایم و زنجیر تایم

در واقع زنجیر تایم رابطی است بین سوپاپ و میل لنگ که باعث شده تا این دو قطعه به صورت هماهنگی با یک دیگر کار کنند. تفاوت تسمه تایم و زنجیر تایم در چیست؟ گروهی از خودرو ها که از تسمه تایم استفاده شده و در برخی دیگر از خودروها نیز که شامل تعداد زیادی می شوند، زنجیر تایم مورد استفاده قرار می گیرد.

با وجود این که زنجیر تایم و تسمه تایم از نظر عملکرد در موتور خودرو با یک دیگر تفاوت ندارند. اما تسمه تایم به گونه ای است که باید پس طی مسافتی تعویض گردد. این در حالیست که عمر زنجیر تایم بسیار بالا و ممکن است اصلا نیازی نباشد تا حتما تعویض و تعمیر آن اقدام کرد. البته با این حال که عمر تسمه کم تر است، اما در صورت خراب شدن، خسارت خیلی پایین تری با اتومبیل وارد می کند و از طرف دیگر هیچ گونه سر و صدایی ندارد.

طراحی زنجیر تایم به گونه ای است که در خودرو سر و صدا ایجاد کرده و در صورتی که خراب شود، خسارت های بسیار زیادی را به ماشین وارد خواهد کرد. این قطعه یک قاب از جنس فلز دارد که آن را در مقابل عواملی مثل ضربه یا حرارت حفظ می کند. چنانچه زنجیر تایم خراب شود، با سوپاپ و پیستون برخورد داشته و چنان سر و صدای ایجاد می کند که راننده خیلی سریع متوجه آن خواهد شد.

 

کدام خودروها زنجیر تایم دارند؟

تا این بخش از مقاله تا حدودی متوجه شدید که در کدام خودرو ها از زنجیر تایم استفاده می شود. در واقع خودروها از نظر قدرت با یک دیگر متفاوت هستند. در ماشین های که دارای قدرت متوسطی هستند .مثل مدل های ۴ سیلندر، به طور معمول از تسمه تایم استفاده می شود. چرا که این قطعه می تواند در برابر قدرت این دسته از خودرو ها دوام بیاورد.

اما در خودرو های قدرتمند تر که دارای ۶ الی ۸ سیلندر هستند، طبیعتاً تسمه تایم جوابگو نیست.و بایستی خودرو سازان از زنجیر تایم در این گونه ماشین ها استفاده کنند. در حال حاضر خودروهای خارجی به خصوص نمونه های چینی بیش از ۴ سیلندر دارند. به همین دلیل نیز در همه آن ها از زنجیر تایم به دلیل مقاومت بالایی که دارد، استفاده می شود. شما می توانید جهت خرید تسمه تایم و زنجیر برای خودروهای خارجی به سایت پرشین یدک مراجعه کنید.